|
|
|
Aktualności
<< poprzednia | wszystkie wiadomości | następna >>
XX ogólnopolski konkurs na najlepsze prace magisterskie - podsumowanie 19 ubiegłych lat
Paweł Mazur, 2003-05-01
Polskie Towarzystwo Informatyczne organizuje
XX jubileuszowy ogólnopolski konkurs na najlepsze prace magisterskie z zakresu informatyki i jej zastosowań.
Zobacz szczegóły. ---
19 lat minęło ...
Ogłaszając kolejną, XX-tą już edycję konkursu PTI na najlepsze prace magisterskie z informatyki, wspomnieniami sięgam do roku 1982, w którym to powstała idea organizacji takiego konkursu. Pamiętam długie rozmowy i dyskusje z kolegami (m. in. z A. Blikle, Cz. Daniłowiczem, W. Turskim, S. Waligórskim) nad opracowaniem formuły i regulaminu konkursu.
Pierwszy konkurs ogłosiliśmy w 1983 r. i od tej pory co roku ogłaszamy kolejne edycje konkursów. Cieszymy się, że wszystkie edycje kończyły się pomyślnie i nie było żadnych przerw w organizacji konkursów.
Po uroczystościach ogłaszania wyników i wręczania nagród, organizujemy zawsze spotkania z laureatami, promotorami, dziekanami wydziałów. Ostatnio na te spotkania przyjeżdżają nawet rodzice laureatów. Podczas tych rozmów często dowiadujemy się o dalszych planach życiowych laureatów. Pierwsi laureaci zdobyli już stopnie i tytuły naukowe, mają swoich wychowanków, którzy też są laureatami kolejnych edycji konkursu. Z rozmów tych wynika, że w większości przypadków dyplomanci podejmowali decyzje zgłoszenia na konkurs pracy magisterskiej pod wpływem sugestii swojego promotora. Są już promotorzy, którzy mają po kilku nagrodzonych dyplomantów. Laureaci pierwszych edycji konkursu podejmowali pracę zawodową najczęściej w firmach informatycznych, niewielu podejmowało pracę naukową. Od kilku lat większość laureatów dalsze losy życiowe wiąże z uczelnią. Wszyscy laureaci przedostatniej, 18-stej edycji konkursu pozostali na uczelniach i rozpoczęli prace nad rozprawami doktorskimi.
Tradycyjnie od początku konkursu najwięcej prac magisterskich napływa z uczelni akademickich: z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Większość dotychczasowych laureatów pochodzi właśnie z tych ośrodków i są to kuźnie młodych talentów informatycznych. W ostatnich latach zaczęły częściej napływać prace również z innych ośrodków: z Gliwic, Lublina, Łodzi, Szczecina. Z roku na rok wzrasta także liczba nadsyłanych prac, ich poziom naukowy jest coraz wyższy, wielu uczestników konkursu nadsyła również fragmenty swoich prac magisterskich opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych.
Dolnośląski Oddział PTI podjął prace nad opracowaniem historii konkursu. W dotychczasowych edycjach zgłoszono na konkurs około 400 prac magisterskich, a jury wyłoniło już ponad 100 laureatów.
Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować członkom jury za dotychczasową kilkunastoletnią współpracę i za aktywny udział w trudnych i wielogodzinnych obradach (wszystkie prace i recenzje są rzetelnie czytane przez wszystkich członków jury) oraz recenzentom za wnikliwe recenzje. Recenzje są wykonywane honorowo, bez żadnych gratyfikacji finansowych. Dziękuję wszystkim sponsorom nagród pieniężnych dla laureatów, dziękuję także prezesom Oddziału Górnośląskiego PTI, organizatorom Letnich Szkół PTI w Szczyrku za umożliwianie laureatom prezentacji nagradzanych prac. Dziękuję promotorom i studentom za owocną współpracę i za podjęcie decyzji o zgłoszeniu pracy na konkurs. Dzięki nim powstały bardzo wartościowe prace magisterskie, które z powodzeniem mogłyby być bronione na renomowanych zagranicznych uczelniach. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji 19-stu edycji konkursu PTI.
Zygmunt Mazur
|