|
|
|
V KKIO - dzień 1
Wtorek, 14.10.2003 r.
Zgodnie z programem Konferencja rozpoczęła się 14.10.2003 r. (wtorek) sesją szkoleniową od referatu wprowadzającego do UML wygłoszonego przez prof. dr hab. inż. Zbigniewa Huzara (Politechnika Wrocławska). UML jest językiem graficznym służącym do modelowania. Używany jest w procesie wytwarzania oprogramowania do: analizy, specyfikacji wymagań funkcjonalnych, projektowania, dokumentowania artefaktów.
W trakcie wykładu słuchacze dowiedzieli się z jakich etapów składa się cykl modelowania oraz z jakich elementów składa się UML. Przedstawione zostały diagramy klas, sekwencji, współdziałania i stanów. 45 minut to oczywiście ilość czasu, która wystarcza jedynie na bardzo pobieżne zapoznanie się z językiem UML, jednak prof. Huzar doskonale umiał w tak krótkim czasie przedstawić najistotniejsze sprawy związane z UML.
Następnie firma POTIS przedstawiła metodykę Select Perspective opartą na podejściu komponentowym. Prezentację poprowadzili Artur Kasprzyk i Jacek Hełka. Narzędzia wspomagające proces wytwarzania oprogramowania zaprezentowano na przykładzie "Giełdy towarów", której wytworzenie zajęło tydzień (praca 1 osoby). Przedstawicie firmy POTIS stwierdzili przy okazji, że ich 10-letnia praktyka pokazuje, iż potrzeba 3 lat, aby nauczyć się biegle posługiwać UML, ale tylko 1 miesiąc, by potrafić odczytać projekty wykonane w UML.
Następnie zaprezentowała się firma VisionSoft - partner firmy Microsoft - zajmująca się pisaniem dużych aplikacji, np. dla banku PKO BP. Również i ta firma prezentowała wytwarzanie oprogramowania na przykładzie "Giełdy towarowej" - zarówno POTIS jak i VisionSoft otrzymali specyfikację tego samego zadania na pewien czas przed Konferencją i chodziło o porównanie sposobu pracy tych firm. Przedstawiciele VisionSoft (Dariusz Kożuch oraz Marek Szatan) opisali narzędzia jakimi się posługują (oparte na platformie Microsoft .NET).
Po kolacji odbyły się I Mistrzostwa Polski Informatyków w Bowlingu, w których udział wzięło 32 uczestników Konferencji. Mistrzostwa znakomicie przeprowadził Janusz Kołodziej - komentator sportowy TVP. Najlepszymi w bowlingu okazali się:
1. Jacek Sroka - 154 pkt
2. Ścibór Sobieski - 134 pkt
3. Jakub Swacha - 123 pkt
4. Mirosław Makaroś - 109 pkt
5. Piotr Pawałowski - 108 pkt
Zwycięzcy, oprócz gratulacji, otrzymali od Prezesa Oddziału Dolnośląskiego Zygmunta Mazura
- za zajęcie I, II i III miejsca:
dyplom, kryształowy puchar, butelkę szampana oraz oprogramowanie firmy Microsoft
- za zajęcie IV i V miejsca: nagrody pocieszenia.
Silną drużynę bowlingową wystawili programiści portalu e-Informatyka, niestety żaden z nich nie znalazł się w zwycięskiej piątce.
Równolegle do zawodów rozgrywały się mecze towarzyskie w pinp-ponga i w bilard.
Gdy o godz. 23.00 zakończyły się rozgrywki sportowe zorganizowano spontaniczne spotkanie z gitarą przy ognisku (wirtualnym). Niezawodny, jak zwykle, prof. Jerzy Nawrocki grał przepięknie na gitarze i harmonijce ustnej, a skupiony wokół "ogniska" krąg przypominał sobie piosenki górskie, harcerskie, cygańskie, żeglarskie a nawet morskie.
Zobacz, co wydarzyło się w środę.
|